10راهکار کاهش هزینه برای تغییر دکوراسیون منزلتان

طراحی داخلی

1. شروع از فضاهای مهمتر

اتاق نشیمن جایی است که شما مدت زمان زیادی را در آنجا سپری میکنید . و باید مورد توجه قرار گیرد.

همه فضاهای خانه شما از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند، بعضی ها مهمتر، پر رفت و آمدتر و تاثیر گذارترند. قبل از هر کاری خانه خود را بررسی کنید و مشخص کنید تغییر را از کدام فضا باید شروع کنید. گاهی این فضا حال و نشمن خانه است، گاهی ورودی، آشپزخانه و… . غالبا راهروها، اتاق ها و سرویس های بهداشتی فضاهای کم جلوه تری هستند و از توجه کمتری برخوردارند. شما میتوانید تنها با تغییر دکوراسیون بخشی از منزلتان، تغییری بزرگ ایجاد کنید.

2. بجای استخدام نیروی کار، خودتان دست بکار شوید

طراحی داخلی

یکی از مواردی که در تغییر دکوراسیون هزینه زیادی دارد، دستمزد کارگرها و اجراکارها است. شما میتوانید با انجام کارهایی که در حد توان خودتان است، در هزینه صرفه جویی قابل توجهی داشته باشید.

3. تغییر تنها با جابجایی

طراحی-دکوراسیون

اگر بودجه ای برای خرید وسایل جدید ندارید نگران نباشید، شما میتوانید با تغییر چیدمان وسایل منزلتان، دکوراسیون جدیدی بوجود آورید. جابجایی میز تلوزیون، فرش ها، تغییر چیدمان مبل ها و میز غذاخوری ،گلدان ها، چرخاندن جهت تخت خوابتان و… .

4. تغییر رنگ دیوارها

دیزاین-داخلی

به کمک رنگ میتوانید یک تغییر دکوراسیون اساسی ایجاد کنید. مزیت اصلی رنگ ارزان بودن و راحت اجرا شدن آن است. میتوانید یک یا دو دیوار تاثیر گذار را انتخاب کنید (مثلا دیوار پشت تلوزیون) و رنگ متفاوتی به آن دیوار ها بزنید. در این مورد پیشنهاد میکنیم اصلا نترسید و از رنگ های خالص غیر خنثی و شارپ استفاده کنید. حتما برای انتخاب رنگ مناسب، رنگ های موجود در فضای منزلتان را در نظر بگیرید، مثلا رنگ باقی دیوارها، رنگ مبلمان، فرش،  پرده و…  .

5. اضافه کردن پترن

طراحی-اتاق-خواب
چطور با هزینه کم تغییر دکوراسیون انجام دهیم؟

تکرار یک نقش روی دیوار میتواند کار پر کردن فضای خالی را انجام دهد و دیگر نیازی به خرید کلی وسیله برای پر کردن همه منزلتان ندارید. برای ایجاد پترن میتوانید کاغذ دیواری بخرید و اگر برایتان گران است میتوانید با یک شابلون دست ساز و مقداری رنگ نقش دلخواهتان را روی دیوار اجرا کنید.

6. گلدان ها

گل-های-آپارتمانی

نقش گیاهان در تغییر دکوراسیون بینظیر است. شما میتوانید تنها یک یا دو عدد گیاه با برگ های پهن و بزرگ بخرید و در فضای منزلتان قرار دهید. یک گیاه بزرگ با برگ های پهن میتواند به اندازه تعداد زیادی گیاه کوچک تاثیر گذار باشد. یک راهکار دیگر جمع آوری بیشتر گلدان ها در یک فضاست. مثلا میتوانید تمام گلدان ها را از جاهای دیگر خانه به فضای ورودی یا نشمن انتقال دهید. ممکن است تک تک این گلدان ها در جاهای دیگر به چشم نیایند ولی با جمع کردن آنها در یک فضا، یک لکه سبز با طراوت در خانه خواهید داشت.

7. استفاده از فضای بالکن

طراحی-بالکن

یک تغییر دکوراسیون اقتصادی در منزلتان، استفاده از فضاهای کم استفاده است. شما میتوانید با اندکی تغییر در بالکن منزلتان آن را به فضای نیشمن اختصاصی تبدیل کنید. با قرار دادن چند عدد گلدان، صندلی و یک میز کوچک و یا با استفاده از وسایل بازیافتی مثل لاستیک های بزرگ و تخته های چوبی میتوانید میز و صندلی خود را هم بسازید.

8. روکش مبل ها

طراحی داخلی

تغییر روکش مبل ها میتواند به کلی مبل های شما را نو کند. بجای خرید مبل جدید میتوانید مبل های خود را به مبل سازی ها بسپارید تا روکش آنها را عوض کنند. اغلب طول عمر فریم مبل ها از بخش پارچه ای بیشتر است پس این کار منطقی هم هست. اگر بودجه این را هم نداشتید میتوانید ملافه و پتو های بافتنی روی مبل هایتان بیاندازید، با این کار جلوه متفاوتی به فضای منزلتان خواهید بخشید.

9. خرید و فروش وسایل دسته دوم

مبل-دست-دوم

شما میتوانید با فروش اینترنتی وسایل قدیمی منزلتان مقداری پول به بودجه تغییر دکوراسیون منزلتان اضافه کنید. با استفاده از پلت فرم هایی نظیر دیوار، شیپور و… براحتی میتوانید وسایل قدیمی خودتان را به فروش برسانید و یا وسایل دست دوم متناسب با فضای منزلتان خریداری کنید.

10. کف پوش

طراحی-زیبای-منازل

عوض کردن کفپوش منزلتان میتواند تغییر زیادی در دکوراسیون خانه ایجاد کند. اگر چه اغلب این مورد کم هزینه نیست ولی بشدت نقش پر رنگی در جلوه دکور منزلتان دارد. شما میتوانید بجای خرید تعداد زیادی دکوری برای داخل قفسه ها و بوفه، تنها با تغییر کفپوش تغییر بزرگتری ایجاد کنید. اجرای سنگ و پارکت بشدت گران است و فرش یا موکت کردن کل کف خانه دیگر مقرون به صرفه و زیبا محسوب نمیشود. پوشش های جدیدی مثل آپوکسی هم مناسب فضای مسکونی نیستند (بدلیل مشکلات تنفسی که ایجاد میکنند). یکی از بهترین گزینه های اقتصادی برای کفپوش، پارکت لمینت است. با هزینه کم و اجرای سریع و آسان، جلوه زیادی به منزلتان میدهد.

11. پنجره ها

طراحی-داخلی-منزل

پنجره ها نقاط عطفی در منزلتان هستند و توجه همه را به خود جلب میکنند. شما میتوانید با تغییر پرده ها و یا کم و زیاد کردن والان یا رانر به آن ها، تغییری بزرگ و اقتصادی در منزلتان بوجود آورید. یکی دیگر از کارهایی که میتوان انجام داد دوجداره کردن پنجره های معمولیست. در نظر اول شاید این کار خیلی ارزان نباشد اما در بلند مدت متوجه اقتصادی بود آن میشوید. پنجره های دو جداره میتوانند بشدت در کاهش مصرف انرژی تاثیر گذار باشند. از طرفی نقش زیادی در کاهش آلودگی صوتی و ورود گرد و غبار به منزلتان دارند. به یاد داشته باشید تغییر دکوراسیون خانه صرفا به منظور زیباتر شدن نباید باشد، افزایش آسایش خودتان مهمتر است.

12. کوسن های رنگی و چرخش رنگ

تغییر-دکوراسیون
تغییر دکوراسیون کم هزینه

یک تغییر ساده که به آسایش خودتان هم کمک میکند، استفاده از کوسن است. شما میتوانید بکمک کوسن های رنگی و ساده در سایز های متفاوت تغییر محسوسی در ظاهر منزلتان ایجاد کنید. کوسن ها به چرخش رنگ در خانه کمک میکنند. مثلا میتوانید با استفاده از رنگی متضاد یا هماهنگ با روکش مبل هایتان و یا با استفاده از پارچه رانر پرده ها، کوسن های طرح دار درست کنید. برای کمک به چرخش رنگ در خانه میتوانید از پارچه رانر پرده ها و یا روکش مبل هایتان، رانر رومیزی هم درست کنید.

13. تابلو و آینه

طراحی-منازل

به یاد داشته باشید تاثیرگذاری یک عنصر دکوری بزرگ بسیار بیشتر از تعداد زیادی دکوری کوچک است و اقتصادی تر هم هست. مثلا استفاده از یک تابلو بزرگ در اتاق نشیمن میتواند بسیار تاثیر گذار باشد و یا یک آینه بزرگ در ورودی منزلتان میتواند بسیار کاربردی و زیبا به نظر بیاید، در حالی که ممکن است کلی هزینه صرف خرید دکوری های کوچک برای قرار دادن داخل قفسه ها و بوفه منزلتان کنید ولی اصلا به چشم نیایند.

14. کابینت ها

طراحی-آشپزخانه
تغییر دکوراسیون آشپزخانه

نقش کابینت ها در ظاهر فضای آشپزخانه خیلی پررنگ است ولی عوض کردن آنها بطور کلی خیلی هزینه بر است. شما میتوانید صرفا در ها و دستگیره های کابینت هایی که دارید را عوض کنید که بسیار اقتصادی تر است. اگر نمی خواهید انقدر هم هزینه کنید یک راهکار کم هزینه تر استفاده از برچسب های نقش چوب و رنگی است. شما میتوانید این برچسب ها را تهیه کنید و روی در کابینت هایتان بچسبانید.

15. قرنیز سقف

نقاشی-ساختمان

وقتی حرف از دکوراسیون داخلی به میان می آید باید فکری هم به حال سقف منزلتان بکنید. اگر سقف منزلتان دارای آرک و گچبری خاصی نیست میتوانید از قرنیز سقف استفاده کنید. به نوارهایی که دور تا دور سقف میچرخند، قرنیز سقف گفته میشود. قرنیز سقف میتواند در جلوه دادن به سقف و دیوار های منزلتان نقش زیادی داشته باشد و هزینه بسیار کمتری نسبت به اجرای کناف و گچبری دارد.

16. ملافه ها

روتختی-های-جذاب

یک راهکار مقرون به صرفه تغییر دکور اتاق خوابتان تغییر رنگ روکش نهایی تخت است. شما میتوانید از رنگی دارای هارمونی با پرده اتاق خوابتان استفاده کنید و چند عدد بالشت اضافه با ترکیب رنگی مشابه یا متضاد، بر روی تخت قرار دهید.

17. استیکرها

طراحی-داخلی-تهران
تغییر دکوراسیون با استیکرها

یکی از راهکارهای ساده و کم هزینه برای پر کردن یک دیوار ساده مخصوصا در اتاق ها، استفاده از استیکرهاست. شما میتوانید طرح دلخواهتان را براحتی روی دیوار منزلتان بچسبانید. اگر قصد استفاده از استیکر برای تزیین دیوار حال و یا وروی منزلتان را دارید بهتر است از استیکرهای آینه ای استفاده کنید تا جلوه بیشتری به دیوار بدهید.


18. سرویس های بهداشتی

گل-های-آپارتمانی-کم-نور
تغییر دکوراسیون

یک راهکار مقرون به صرفه و آسان برای ایجاد تغییر در سرویس های بهداشتی منزلتان، استفاده از گیاهان طبیعی با نیاز کم به نور است. گیاهانی نظیر پوتوس و بامبو میتوانند فضای سرویس ها را به کلی عوض کنند. میتوانید چند عدد قلمه از این گیاهان را در یک لیوان آب قرار دهید و نزدیک آینه سرویس بهداشتی بگذارید.


19. اکسسوری متناسب با فصل بسازید

خانه-زیبا
تغییر دکوراسیون با کمترین هزینه

شما میتوانید به راحتی با اندکی سرچ در اینترنت کلی ایده جدید و راحت برای ساخت اکسسوری های تزیینی پیدا کنید. مثلا با استفاده از چوب دارچین و شمع و دانه های کاج میتوانید عناصر دکوراتیو زیبایی بسازید و داخل طبقه های دکوری منزلتان قرار دهید.

20. لوستر و آباژور

طراحی-داخلی-سگال

شما میتوانید لوسترهای که دارید را با رنگ کردن فریم آنها تغییر دهید و یا با استفاده از تکه پارچه هایی که در خانه دارید و مقداری سیم فلزی، شید آباژور بسازید.

منبع :https://freshome.com/inspiration/10-ways-to-make-your-home-look-elegant-on-a-budget/

اشتراک گذاری در
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *